Konflikt na Bliskim Wschodzie wpływa na ceny paliw na stacjach
Jak piszą eksperci z Reflex.com.pl, uwaga wszystkich uczestników rynku paliw skupia się w ostatnich dniach w głównej mierze wokół sytuacji na Bliskim Wschodzie. Utrzymujące się ryzyko geopolityczne odpowiada za wysoką zmienność notowań na rynku światowym.
W hurcie huśtawka
Z drugiej strony analitycy uspokajają, że bez realnego uszczuplenia dostaw ropy z regionu nie grozi nam obecnie trwały wzrost cen surowca. W takiej sytuacji będziemy obserwować zmienność cen przede wszystkim na rynku hurtowym. To z kolei znajduje odzwierciedlenie na poziomie detalicznym.
Średnio bez większych zmian
W ubiegłym tygodniu średnie poziomy cen nie odbiegały znacząco od średnich sprzed tygodnia i wynosiły odpowiednio dla:
-
benzyny bezołowiowej 95 – 6,67 zł/litr (+0 gr/litr),
-
bezołowiowej 98 – 7,29 zł/litr (+2 gr/litr),
-
oleju napędowego 6,73 zł/litr (+0 gr/litr),
-
autogazu 2,85 zł/litr (-1 gr/litr).
Benzyna drożeje względem ON
To oznacza, że ruchy cen na stacjach w większości były niewielkie. Niewiele zmieniły się przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw. Na części stacji benzynę 95 i diesla tankujemy teraz w cenach około 6,50 zł/litr, a na części 7,00 zł/litr. To co się zaczyna zmieniać to relacja ceny benzyny Pb95 w stosunku do oleju napędowego. Rośnie grupa stacji, na których benzyna Pb95 jest droższa od oleju napędowego.
Jak przypominają analitycy Reflexu, w ujęciu rok do roku średnio o 7 gr/litr więcej płacimy dzisiaj za olej napędowy, natomiast benzyny i autogaz są dzisiaj tańsze odpowiednio o 13 i 22 gr/litr. W obecnym tygodniu istnieje ryzyko symbolicznych podwyżek cen benzyn, a w przypadku diesla symbolicznych obniżek.
Ropa naftowa
Na rynku ropy naftowej obserwowaliśmy w ostatnich dniach ubiegłego tygodnia wyraźny wzrost zmienności, a w centrum uwagi rynku pozostawała geopolityka. Tydzień zakończyliśmy spadkiem cen ropy Brent o około 3,5 dolara/bbl. W piątek rano ceny czerwcowej serii kontraktów wyceniane były na około 87 dolarów/bbl.